دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / تربیت کودک / برخورد با فحش دادن کودکان

برخورد با فحش دادن کودکان

بسیار کم هستند کودکانی که حداقل گاه و بی‌گاه بددهنی نکنند یا کلمات نامربوط و زشت به زبان نیاورند. بعضی کودکان برای آنکه استقلال خود را نشان دهند، این کار را انجام می‌دهند. بعضی وقتی عصبانی می‌شوند فحش می‌دهند بعضی دیگر از این کار لذت می‌برند و به عنوان تفریح بددهنی می‌کنند.

در اکثر موارد بی‌اعتنایی به چنین رفتاری (نخندیدن و واکنش شدید نشان ندادن) باعث می‌شود در مدت کوتاهی این مشکل رفع شود. کلمه‌های زشت و فحش‌های رکیک گاهی از ذهن ما نیز می‌گذرند، اما ما آموخته‌ایم که خودمان را کنترل کنیم و آنها را به زبان نیاوریم و این درست همان رفتاری است که باید در تربیت کودک به او آموزش دهید. در ادامه چند روش برای این کار ذکر شده است.

الگوی خوبی باشید

کودکان از والدین خود تقلید می‌کنند. بنابراین طوری رفتار کنید که از کودکتان انتظار دارید. اگر شما فحش بدهید، آنها هم چنین خواهند کرد. آنها درک نمی‌کنند که چرا شما می‌توانید فحش بدهید ولی خودشان مجاز نیستند. اگر شما هنگام عصبانیت هرچیزی می‌گویید و خود را کنترل نمی‌کنید، انتظار نداشته باشید که کودکتان بتواند این کار را بکند.

به کودکتان برچسب‌هایی مثل لوس یا خنگ یا هر واژه‌ی دیگری نزنید. چون با این کار نه تنها کودک یاد می‌گیرد که افراد دیگر را با چنین عناوینی صدا کند، بلکه با تکرار این حالت، کودک این صفات را باور می‌کند.

بیش از حد به فحش دادن توجه نشان ندهید

توجه بیش از حد به این رفتارها، باعث می‌شود که کودک به این کار ترغیب شود. به کودکتان به طور خیلی جدی و با قدرت بگویید که اصلا دوست ندارید او چنین کلماتی را به کار ببرد، ولی اگر به شدت واکنش نشان دهید، چه با ترساندن، چه با خندیدن، ممکن است او را برای فحش دادن با انگیزه‌تر کنید. این مطلب به ویژه در مورد بچه‌های خیلی کوچک که معنی کلمات را نمی‌دانند صادق‌تر است.

بعضی کلمات که بی‌معنی هستند، اگر کودک از این کلمات به کار برد بهترین کار این است که به طور کلی آن را نادیده بگیرید. زمانی که کودک یک کلمه زشت و فحش بد به کار می‌برد، نیاز نیست جیغ و داد کنید و شوکه شوید. زیرا این کار باعث می‌شود کودک به گفتن آن کلمات حریص بشود.

جایگزین‌های مناسب فحش را به کودک بیاموزید

برای کودکتان توضیح دهید که وقتی کسی به او فحش می‌دهد، در واقع فقط یک حرف زشت شنیده و این حرف به او آسیبی نمی‌زند. کودکتان را طوری آماده کنید که بتواند برخورد درستی داشته باشد. وقتی فحش می‌شنود، درست عمل کند و خودش هم به کسی فحش ندهد.

در مورد فحش با کودک صحبت کنید. به او بگویید که فلان فحش یا عبارت توهین آمیز به چه معناست و چرا نباید از آن استفاده کند (البته در مورد الفاظی که توضیح دادن آنها بدون اشکال است).

روش‌های جایگزین به کودک بیاموزید. به او یاد بدهید که چگونه به جای فحش دادن به کسی، احساسش را نسبت به مخاطب بیان کند. مثلا “به جای اینکه به دوستت بگی بی شعور، براش توضیح بده که از دستش عصبانی هستی چون اون کار رو کرده”.

با کودک پنج یا شش ساله‌تان نمایشی اجرا کنید و در حین آن، به او یاد بدهید که رفتی درستی داشته باشد و چگونه نسبت به فحش دیگران بی اعتنایی کند. اگر نمی‌تواند بی اعتنا باشد به او یاد بدهید که چگونه نشان دهد از آن فحش‌ها خوشش نمی‌آید. مثلا ” اگه بهم فحش بدی دیگه باهات بازی نمی‌کنم”.

کودک را به استفاده از واژه‌های دیگر ترغیب کنید. کودک شما نیاز به واژه‌هایی دارد که از آن طریق عصبانیت یا احساسات شدیدش را بیرون بریزد. او را تشویق کنید که به جای استفاده از واژه‌های توهین آمیز و فحاشی، از جمله‌هایی استفاده کند که ناراحت کننده و رکیک نیستند.

زمانی که فحش نمی‌دهد او را تشویق کنید

در صورت درست صحبت کردن، کودک را تحسین کنید. به کودکتان نشان دهید که وقتی درست و مودبانه حرف می‌زند چقدر از او راضی هستید. به او نشان دهید که خوب حرف زده و شما از رفتارش راضی هستید. می‌توانید در بعضی مواقع نیز برای او جایزه‌ای تعیین کنید.

پیامدهای منفی به کار بگیرد

اگر کودکتان بعد از اجرای مراحل بالا همچنان از فحش و الفاظ رکیک استفاده می‌کرد، از پیامدهای زیر استفاده کنید:

از محرومیت موقت استفاده کنید. اگر کودک با وجودی که برای او توضیح داده‌اید که نباید فحش بدهد، همچنان این کار را تکرار می‌کند، از این روش استفاده کنید. مطمئن شوید که کودک می‌داند هربار که فحش بدهد باید به مکان مخصوص برود.

سلب امتیازات کنید. اگر این وضعیت ادامه پیدا کرد، بعضی امتیازات ویژه را که قبلا کودک به دست آورده از او بگیرید و فقط زمانی به او برگردانید که رفتارش درست شده باشد.

کاری کنید که کودک در مقابل رفتار نادرستش مجبور باشد تاوان بدهد. روشی برای جریمه قرار دهید و از آن به عنوان پیامدی برای فحش دادن استفاده کنید. مثلا هرگاه که کودک فحش داد مقدار از پول تو جیبی او کم کنید.

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *