دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / تربیت کودک / علاقمند کردن کودکان نوپا به کتاب خواندن

علاقمند کردن کودکان نوپا به کتاب خواندن

همه مادران از اهمیت خواندن برای کودکان، و توسط کودکان آگاه هستند، اما چگونه کودک را عاشق خواندن می‌کنید؟ چگونه می‌توانید محیطی ایجاد ‌کنید که به طور مرتب فرزندتان را با کتاب در اتاقش ببینید؟ چگونه کودک به جایی می‌رسد که نتواند برای پایان داستان و فهمیدن اتفاقات آن صبر کند؟ با اجرای این مراحل در تربیت کودک خود زودتر از موعد به این خواسته‌ها برسید:

الگوی کتاب خواندن باشید

برخی از اولین خاطرات که کودکتان خواهد داشت، اتفاقات و اعمالی است که بارهای بار می‌بیند. علاقه‌مندی آنها به خواندن، از دیدن کتاب خواندن شما آغاز می‌شود. هر روز برای خواندن چیزی وقت بگذارید: روزنامه، مجله، کتاب. بچه‌های همیشه در سنین پایین رفتار والدینشان را تقلید می‌کنند، پس اجازه بدهید که خواندن شما را تقلید کنند!

برای کودکتان زیاد کتاب بخوانید

درست است که کودکان توجه کمی دارند، اما کتاب‌های کوتاه و کتاب‌های مصور برای شروع مناسب هستند. به آنها اجازه بدهید که کتاب را ورق بزنند و به چیزهایی که می‌بینند اشاره کنند. زمانی که در مطب پزشک هستید، تصاویر حیوانات یا کودکان در مجلات را به آنها نشان دهید. اگر در زمان مطالعه از شما بالا می‌روند، در مورد چیزی که می‌خوانید به آنها توضیح دهید.

داستان‌ها را بازی کنید

اگرچه این کمی دلهره‌آور به نظر می‌رسد، اما از داستان‌ها لذت ببرید. اگر فرزندان خلاق دیگری در خانه دارید، این را تبدیل به یک کار خانوادگی کنید. یک داستان ساده را انتخاب کنید و سعی کنید آن را عملی و اجرا کنید. عروسک‌های حیوانات مانند موش یا روباه درست کنید و با آنها بر داستان تاکید کنید. تغییر صدای شما برای شخصیت‌های مختلف، باعث جلب توجه کودکتان می‌شود. هرچیزی که باعث جذاب‌تر شدن داستان می‌شود به آن اضافه کنید.

هنگامی که از شما می‌خواهند، برایشان بخوانید

ممکن است هر زمانی که شما نمی‌خواهید کاری را انجام بدهید کودکان از شما آن را بخواهند. اما اگر درخواست آنها با اشتیاق از جانب شما همراه باشد، احتمال اینکه آن درخواست را تکرار کنند بیشتر خواهد شد. پس همواره برای کتاب خواندن برای کودکانتان هیجان زده شوید. ابتدا کنار او بروید، اجازه بدهید بداند که شما او را می‌بینید و درخواستش را می‌شنوید. اگر در وسط کاری هستید، زمانی که کارتان تمام شد برایش داستان بخوانید. اگر کار طولانی دارید، یک وقفه ایجاد کنید و با او استراحت کنید. یا از خواهر و برادر بزرگترش بخواهید برایش داستان بخواند.

اجازه دهید کودک معلم باشد

برای کودک یک دوست عروسکی انتخاب کنید و به او بگویید که برایش کتاب بخواند (کتاب‌های مصور که برای کودک در این سن قابل درک باشد). او را تشویق کنید که مانند یک معلم برای عروسکش کتاب بخواند و آنچه را در تصویر می‌بیند توضیح دهد.

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *