دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / تربیت کودک / نکاتی برای ایجاد تفکر مثبت در کودکان

نکاتی برای ایجاد تفکر مثبت در کودکان

برای ساختن پایه‌های سلامتی‌ کودکان در آینده، ضروری است که به آنها کمک کنید تا تاثیر افکار، کلمات و اقدامتشان را درک کنند. زمانی که کودکان از سنین پایین یاد می‌گیرند چگونه تفکر مثبت داشته باشند، شانس بیشتری برای زندگی شاد، سالم و موفق در بزرگسالی خواهند داشت.

راه‌های موثر زیادی  وجود دارد که کودک را در مسیر عالی قرار دهد، اما این به عهده‌ی والدین است که در تربیت کودک به او کمک کنند تا در بهترین مسیر ممکن قدم بگذارد.

در اینجا 9 نکته برای کمک به ایجاد تفکر مثبت در کودکان ذکر کرده‌ایم:

  1. الگوی خوبی باشید

اگر می‌خواهید کودکتان تفکر مثبت داشته باشد، مهم است که خودتان هم الگوی آن باشید. زمانی که شما مراقب افکارتان هستید و این موضوع در رفتار شما خودش را نشان می‌دهد، باعث می‌شوید که کودک نیز به مرور رفتار شما را تقلید کند. جنبه‌های مثبتی در اتفاقات و تجربیات خود پیدا کنید، و توضیح دهید که چرا انتخاب شما اهمیت دارد. بزرگسالان می‌دانند که دنیا فقط خوبی و آرامش نیست، اما کودکان به خاطر سن خود این موضوع را فراموش می‌کنند. شخصی باشید که کودکان بتوانند از تفکر شما، هم پیروزی و هم شکست را یاد بگیرند.

  1. کاری کنید که با احساساتشان راحت باشند

تفکرات قدیمی مانند “پسر نباید گریه کنه”، می‌تواند مانع رشد خلاقیت کودک و توانایی دوست داشتن خودش و دیگران بشود. پرورش سلامت عاطفی در میان کودکان، باعث جلوگیری از بیماری‌های روانی در زندگی می‌شود، و همچنین مزایای اجتماعی وسلامتی بسیار دیگری نیز دارد.

به کودکتان یاد بدهید که چگونه بخندد، گریه کند، و شادی خود را بیان کند، و بداند که این رفتارها سالم هستند.  کودک باید یاد بگیرد که احساساتش را بیان کند و آموزش این موضوع به عهده شماست. علاوه بر آموزش باید محیطی برایشان فراهم کنید که در آن به راحتی احساساتشان را بیان کنند.

  1. مشوق و دلگرم کننده باشید

به کودکان این باور را بدهید که می‌توانند بهترینِ خودشان باشند. آنها را تشویق کنید که رویاهای خود را دنبال کنند و باور داشته باشند که می‌توانند به چیزهای بزرگی در زندگی دست پیدا کنند.

حتی اگر فرزندتان در چیزی شکست خورد، به آنها انگیزه بدهید که بلند شوند و ادامه دهند. به آنها آموزش بدهید که هر نتیجه‌ی مطلوبی پس از تلاش به دست می‌آید. اگر کودکتان انتظار داشت که در مسابقه نفر اول شود، ولی نشده است، احساساتش را تایید کنید و با کارهای دیگری او را برای مراحل دیگر آماده کنید. گاهی بهترین کاری که می‌توانید انجام بدهید این است که بگویید “تو بهترین تلاشت را کردی، منتظر باش، موقعیت‌های دیگه‌ای توی مسیرت هست”.

تشویق والدین نقش پررنگی در تفکر مثبت کودک دارد

  1. به آنها یاد بدهید بر راه‌حل‌ها متمرکز شوند

حل مسئله یک مهارت ضروری است که کودکان برای کسب اعتماد به نفس، تفکر مثبت و موفقیت در زندگی به آن نیاز دارند. به آنها کمک کنید که در مورد مشکلات و عوامل ایجاد آنها یاد بگیرند، سپس آموزش دهید که چطور بر راه‌حل‌ها تمرکز کنند.

هرچه سریع‌تر وارد “منطقه‌ی راه‌حل” بشوید باعث می‌شود که کودکان بیشتر به تفکر مثبت تشویق شوند و اطمینان داشته باشند که جواب‌ها همواره در این منطقه وجود دارند.

  1. به آنها آزادی بدهید تا کاری که دوست دارند را انجام بدهند

کودک برای رشد در مسیر منحصر به فرد استعدادهایش، نیاز به آزادی برای انجام کارهای مورد علاقه‌اش دارد. آنها را راهنمایی کنید تا با خیال راحت عشق و هدفشان را دنبال کنند. از چیزهایی که در زندگی آنها را هیجان زده می‌کند، یک محیط یادگیری ایجاد کنید. هرچیز در زندگی یک درس است و به ما بستگی دارد که این درس‌ها را به جذاب‌ترین شکل ارائه کنیم تا یادگیری کودک را به حداکثر برسانیم.

  1. اطراف آنها را از افراد مثبت پر کنید

کودکان را در محیط مثبت و پرانرژی احاطه کنید. برای‌شان توضیح دهید که آنها خلاصه‌ی افرادی هستند که بیشترین وقت را با آنها می‌گذرانند، و باید سعی کنند که با افراد با تفکر مثبت ارتباط برقرار کنند. در این محیط مثبت، آنها نیز می‌توانند به دیگران کمک کنند که تفکر مثبت داشته باشند.

توانایی حل مسئله نقش به سزایی در تفکر مثبت کودک دارد

  1. اصول و ارزش‌های قوی را تشویق کنید

کودکان می‌توانند اشخاصی قوی و رهبرانی مثبت باشند، اگر از کودکی اخلاق و ارزش‌های مثبت در آنها ساخته شود. دانستن آنچه “درست و غلط” است، ، آنها را در برابر اشتباهاتشان هنگام تعامل با دیگران مسئول نگه می‌دارد و به آنها یاد می‌دهد از تعهداتی که پایه‌ی رفتار مثبت است، پیروی کنند.

برای درک راحت‌تر کودک، در مورد تجربیات زندگی شخصی خودتان صحبت کنید، مانند برگرداندن کیف پول شخصی دیگر، یا ارتباط دوستانه برقرار کردن با افراد تازه وارد در یک جمع، یا کمک‌های داوطلبانه.

  1. در مورد اتفاقات مثبت هر روزشان از آنها سوال کنید

به جای اینکه فقط بپرسید روزشان چطور بوده است، در مورد اتفاقات مثبت آن روز سوال کنید. این سوالات اختصاصی کمک می‌کند که به جای ناامیدی‌ها و مشکلات بر دستاوردهایشان تمرکز کنند.

هنگامی که کودکان بر تفکر مثبت تمرکز می‌کنند، تجربیات مثبت‌شان نیز رشد می‌کند.

  1. یک محیط آموزشی غنی ایجاد کنید

سوادآموزی را کمی قبل از سن مدرسه آغاز کنید. این کار آنها را در مسیری قرار می‌دهد که توانایی خود را باور کنند. کودکی که توانایی خواندن دارد، معمولا توانایی حل مسئله و راه‌حل دادن نیز پیدا می‌کند. به آنها کارت کتابخانه بدهید، برای‌شان پازل تهیه کنید، کتاب بخوانید، بازی کنید، و با راه‌حل‌های مختلف به آنها آموزش بدهید.

 

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *