دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / تربیت کودک / عادت‌های سالم و میزان مورد نیاز خواب کودک

عادت‌های سالم و میزان مورد نیاز خواب کودک

از نوزادان و کودکان نوپا گرفته، تا بچه‌های مدرسه‌ای و نوجوانان، والدین می‌خواهند بدانند که چند ساعت خواب مورد نیاز است. اگرچه مقدار خواب مورد نیاز بین افراد مختلف متفاوت است، اما بعضی دستور العمل‌های علمی و منطقی وجود دارد که به شما کمک کند میزان مورد نیاز خواب کودک را تشخیص بدهید.

راهنمای خواب کودک

آکادمی پزشکی خواب آمریکا (AASM) راهنمایی‌های مفیدی در مورد میزان خواب مورد نیاز کودکان در دوره‌های سنی مختلف ارائه کرده است. به خاطر داشته باشید که این ساعات، بیانگر تمام ساعت‌های خواب مورد نیاز کودک در 24 ساعت است. بنابراین اگر فرزند شما در طول روز چرت می‌زند، باید آن را نیز در این ساعت‌ها در نظر بگیرید.

زمان های مناسب برای عادت‌های خواب سالم کودکان

 

آیا این اعداد شما را شگفت زده کردند؟

با توجه به این جدول، آیا کودکتان را به اندازه کافی زود به رختخواب می‌فرستید؟ اگر این اعداد شما را شگفت‌زده کردند، شما تنها نیستید. والدین (مخصوصا والدین تنها و شاغل)، اغلب مجبور هستند هر شب بین 5 تا 6 ساعت (یا حتی کمتر) بخوابند. این موضوع احتمالا بر عملکرد ذهنی و اجتماعی شما اثر می‌گذارد و همچنین خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی را نیز افزایش می‌دهد.

این موضوع باعث می‌شود که شما فکر کنید کودکان نیز می‌توانند کمتر از میزان مورد نیاز بخوابند، یا بتوانند با چند ساعت خواب کمتر به راحتی کنار بیایند. این مسئله تاثیر زیادی در تربیت کودک باقی می‌گذارد، زیرا اثرات شدیدی در سلامت روانی و جسمی کودک دارد. با این حال، تمام کودکان با یک برنامه خواب منظم هماهنگ می‌شوند. کمبود منظم خواب اغلب منجر به برخی مشکلات رفتاری شدید و سلامتی مانند تحریک‌پذیری، مشکل در تمرکز، فشار خون، چاقی، سر درد و افسردگی می‌شود. کودکانی که به اندازه کافی می‌خوابند، سیستم ایمنی سالم‌تری دارند و عملکرد تحصیلی، حافظه و سلامت روانی بهتری دارند.

عادت‌های خواب سالم

خواب کافی را در الویت خانواده بگذارید. اهمیت خواب کافی و چگونگی تاثیر آن بر سلامت را درک کنید. به یاد داشته باشید که شما الگوی فرزندتان هستید، پس الگوی خوبی باشید. بیدار ماندن در شب با فرزندتان برای اصلاح تکالیف مدرسه‌اش و بیدار نگه داشتن او برای این کار، پیام درستی به فرزندتان نمی‌دهد. اگر خواب را برای خودتان یک الویت قرار دهید، به فرزندتان نشان می‌دهد که این بخش مهمی از سبک زندگی سالم مانند غذا خوردن و ورزش منظم است.

خواب را به صورت برنامه منظم دربیاورید. زمان بیدار شدن، غذا خوردن، چرت زدن، و بازی کردن یکسان، به کودک شما کمک می‌کند که احساس راحتی و امنیت بکند و باعث خواب آرام می‌شود. برای کودکان کوچک، این کار باعث می‌شود از سنین پایین‌تر به این برنامه عادت کنند. مطمئن شوید که این برنامه خواب منظم در همه ‌جا قابل اجرا باشد، تا بتوانید همه جا به کودکتان کمک کنید به راحتی بخوابد.

در طول روز فعال باشید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما در طول روز فعالیت‌های جالب و متنوعی، شامل فعالیت‌های فیزیکی و بازی در فضای باز دارد.

استفاده از تکنولوژی را کنترل کنید. شما باید استفاده از تلویزیون، کامپیوتر، تبلت و گوشی را مخصوصا شب‌ها در اتاق کودک ممنوع کنید. برای جلوگیری از اختلال خواب، تمام این وسایل را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید. یک برنامه‌ی استفاده از تکنولوژی در خانه داشته باشید و محدودیت‌هایی برای استفاده از آنها قبل از خواب داشته باشید.

استفاده از تکنولوژی را قبل از خواب کودک ممنوع کنید

محیط اتاق خواب را برای خوابیدن مناسب و امن کنید. چراغ‌ها را قبل از خواب خاموش یا کم‌نور کنید و دمای خانه را نیز کنترل کنید. تختخواب کودک را با اسباب‌بازی‌ها پر نکنید. تختخواب کودک را فقط به عنوان محل خواب استفاده کنید نه جایی برای بازی. یک یا دو وسیله‌ی کوچک مثل عروسک مورد علاقه، در تختخواب اشکالی ندارد و می‌تواند برای کاهش اضطراب جدایی از والدین مفید باشد.

نوجوانان به خواب بیشتری نیاز دارند. چرخه‌ی خواب-بیداری در زمان بلوغ تا دو ساعت بیشتر می‌شود. ضمنا اغلب دانش‌آموزان در این سن باید تا قبل از ساعت 8:30 در مدرسه باشند. پس والدین باید این مورد را در خواب نوجوانان خود لحاظ کنند تا دچار کمبود خواب نشوند.

کودک را با آبمیوه، شیر یا شیر خشک به رختخواب نفرستید. مصرف هرچیزی به جز آب در رختخواب می‌تواند باعث پوسیدگی دندان کودک بشود. تغذیه کودک را تا قبل از خواب انجام بدهید.

از برنامه‌های بیش از حد خودداری کنید. علاوه بر تکالیف مدرسه، امروزه بسیاری از کودکان فعالیت‌های خارج از برنامه‌ی زیادی (مانند ورزش، زبان، هنر و…) دارند که می‌توانند باعث ایجاد مشکل در خواب شب بشوند. تلاش کنید این برنامه‌ها را کنترل کنید و زمانی برای آرام بودن کودک قرار دهید.

یاد بگیرید مشکلات خواب را تشخیص دهید. شایع‌ترین مشکلات خواب در کودکان شامل دشواری در خوابیدن، از خواب پریدن، خروپف، مقاومت در خوابیدن و تنفس شدید هنگام خواب هستند. پس از تشخیص هر مشکل، سعی کنید راه‌حل آن را نیز پیدا کنید. در صورت نیاز از یک متخصص راهنمایی بگیرید.

با معلم یا پرستار کودکتان در مورد هشیاری او در طول روز صحبت کنید. مشکلات خواب ممکن است در طول روز نمایان بشوند. کودکی که شب خواب کم یا بی کیفیت داشته، ممکن است مشکلات در مدرسه دچار مشکلات توجه و تمرکز بشود. از معلم بخواهید که در مورد خوابیدن کودک در مدرسه یا مشکلات رفتاری و آموزشی کودک، شما را مطلع کند.

در مورد خواب کودک با پزشک صحبت کنید. در مورد عادات و مشکلات خواب کودک خود با پزشک صحبت کنید، زیرا بسیاری از این مشکلات به سادگی درمان می‌شوند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که شرایط و زمان‌های خواب کودک را ثبت کنید یا پیشنهادات دیگری برای بهبود عادات خواب کودک به شما ارائه کند.

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *