دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / تربیت کودک / آیا نادیده گرفتن بدرفتاری کودکان درست است؟

آیا نادیده گرفتن بدرفتاری کودکان درست است؟

نادیده گرفتن سؤرفتارها یک روش انضباطی و تربیتی قابل قبول است. با این حال، برای تاثیرگذاری بیشتر باید با روش‌های انضباطی دیگر ترکیب شود. اگر تصمیم گرفتید برخی رفتارها را نادیده بگیرید، باید بخشی از یک برنامه جامع مدیریت رفتار باشد.

نادیده گرفتن سنجیده یعنی هنر نادیده گرفتن رفتارهایی که دوستشان ندارید و تقویت و تعریف کردن از رفتارهایی که دوستشان دارید. به یاد داشته باشید که هیچ‌کدام را نباید بدون دیگری انجام داد.

تئوری نادیده گرفتن

نادیده گرفتن به این معنا نیست که شما از ناراحتی‌های فرزندتان چشم پوشی کنید. بلکه منظور بی توجهی به نوع رفتار کودک است. اصلاح رفتار از تقویت مثبت برای تشویق رفتار خوب و تنبیه برای کاهش رفتار منفی استفاده می‌کند. توجه برای کودک تقویت کننده‌ی بزرگی است، حتی اگر این توجه منفی باشد. اگرچه وقتی به او “نه” می‌گویید به احتمال زیاد او را ناراحت می‌کنید، اما کودک نیاز دارد برای مقابله با ناراحتی‌هایش، روش‌های مناسب اجتماعی را یاد بگیرد.

از طرف دیگر این روش، راه بسیار خوبی برای تضعیف ادامه یک رفتار است و می‌تواند از دعواهای قدرت در خانه جلوگیری کند. احتمالا وقتی کودک شما فریاد می‌زند یا خودش را روی زمین می‌اندازد، امیدوار است که توجه شما را جلب کند. بنابراین اگر حتی چندین بار بگویید ” داد نزن، آروم باش”، به او توجهی نشان داده‌اید که ممکن است این رفتار او را تقویت کند.

بی توجهی می‌تواند مهارت‌های زندگی که انضباط شما باید به کودک یاد بدهد را تقویت کند. وقتی شما تلاش‌های منفی کودک برای جلب توجه را نادیده می‌گیرید، به او نشان می‌دهید که این روش‌ها مؤثر نیستند. به او یاد بدهید چطور با احساساتش کنار بیاید و بگویید که رفتار مؤدبانه برای کسب مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک فرد بزرگسال و سالم مهم است.

نادیده گرفتن رفتار منفی

نظر متخصصان

اگرچه بسیاری از والدین می‌گویند در مورد نادیده گرفتن رفتار نادرست فرزندشان احساس ناراحتی می‌کنند، تحقیقات نشان می‌دهد که این یک شکل سالم و مؤثر از انضباط است. گاهی اوقات به آن نادیده گرفتن راهبردی، نادیده گرفتن برنامه‌ریزی شده یا نادیده گرفتن انتخابی گفته می‌شود. این روش یک راه‌حل انضباطی است که توسط بسیاری از متخصصان پذیرفته شده است.

  • آکادمی آمریکایی اطفال نادیده گرفتن و عدم توجه والدین، برای کاهش دفعات یا شدت رفتارهای نامطلوب را توصیه می‌کند.
  • دکتر ویلیام سیرز می‌گوید: نادیده گرفتن به کودک کمک می‌کند که به محدودیت‌های والدین احترام بگذارد.
  • مرکز رشد و توان‌بخشی دانشگاه علوم پزشکی اورگان می‌گوید: نادیده گرفتن سنجیده برای بسیاری از رفتارهای آزاردهنده توصیه می‌شود.

چگونه نادیده گرفتن را مؤثر کنیم؟

بی توجهی به رفتار نادرست تنها زمانی مؤثر خواهد بود که شما با فرزند خود رابطه مثبتی داشته باشید و کودکتان در زمان‌های دیگر توجه کافی دریافت کند. اگر فرزند شما بخاطر رفتارهای خوب، از تشویق‌های زیاد و تقویت مثبت بهره‌مند شود، این روش راهی مؤثر برای کاهش رفتارهای بد خواهد بود.

نادیده گرفتن را به صورت یک شکل کوچکی از محرومیت موقت نگاه کنید. به جای اینکه کودک را به اتاق یا جایی برای محرومیت موقت بفرستید، او را در همان محلی که حضور دارد نادیده می‌گیرید. اگر رفتارهای او بدتر شد، می‌توانید او را به محرومیت موقت بفرستید.

از قبل با فرزندتان صحبت کنید که در زمان‌های بدخلقی او را نادیده می‌گیرید. آنچه که او می‌تواند برای جلب توجه شما انجام بدهد را شفاف بیان کنید. “وقتی که آروم شدی اگه خواستی بیا در مورد ناراحتیت صحبت کنیم، و ببینیم چه کار میشه کرد”. هنگامی که آرام است، تشویقش کنید و فوراٌ به او توجه نشان دهید.

فرزند شما ممکن است نیاز به یادگیری مهارت‌هایی داشته باشد تا به طور مناسب بتواند با احساساتش کنار بیاید. به فرزندتان در مورد احساساتش آموزش بدهید و کمک کنید یاد بگیرد که چگونه آنها را بیان کند. همچنین به او مهارت‌های مدیریت خشم آموزش دهید تا یاد بگیرد در زمان ناراحتی خودش را آرام کند.

تشویق کودک همراه با ندیده گرفتن رفتار بد نتیجه بهتری دارد

نکات پایانی

به نظر می‌رسد نادیده گرفتن در ابتدا کمی رفتارهای کودک را بدتر می‌کند، این یعنی نادیده گرفتن درست عمل کرده است. واضح است او از این که نتوانسته است توجه شما را جلب کند ناراحت شده است، پس کمی شدت رفتارش را بیشتر می‌کند.

اگر می‌دانید که در نهایت تسلیم می‌شوید، از این روش استفاده نکنید. در عوض از محرومیت موقت یا سلب امتیازات استفاده کنید. در غیر این‌صورت، این کار باعث خواهد شد که یاد بگیرد بدخلقی شدید یا فریاد زدن بسیار بلند، راهی عالی برای به دست آوردن آنچه می‌خواهد است و رفتار منفی او بیشتر تقویت می‌شود.

اگر نگران این هستید که فرزندتان ممکن است اختلال عاطفی داشته باشد، از متخصصان کمک بگیرید. با این حال، بدخلقی، گریه و رفتارهای دیگر برای جلب توجه، مشکلات عادی رفتاری هستند و به احتمال زیاد با نظم و انضباط محکم از بین خواهند رفت.

این روش را نباید در مورد رفتارهای خطر آفرین برای کودک یا اطرافیان انجام داد. اگر کودک در حال کتک زدن کسی است، یا ممکن است به خودش آسیب بزند نباید آن را نادیده بگیرید.

 

 

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *