دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / تربیت کودک / بازی‌های کامپیوتری و اعتیاد کودکان به آنها

بازی‌های کامپیوتری و اعتیاد کودکان به آنها

بازی‌های کامپیوتری و معایب آن

پیشرفت در تکنولوژی منجر به توسعه‌ی بازی‌های رایانه‌ای شده است تا ما را سرگرم نگه دارد. امروزه هزاران بازی کامپیوتری در جهان وجود دارد که برای بازی در دسترس هستند. یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به این پیشرفت، اعتیاد است. بسیاری از کودکان به ای بازی‌ها معتاد شده‌اند، و تمایل بیشتری برای تمرکز روی آنها نسبت به مطالعه یا دیگر جنبه‌های زندگی مانند اجتماعی شدن و ورزش دارند.

اجازه بدهید به برخی از مضرات زیاد بازی کردن نگاهی بیندازیم.

ضربه خوردن به بهداشت شخصی

کودکان معتاد به بازی‌های کامپیوتری تمایل دارند که بهداشت شخصی‌شان را نادیده بگیرند و این موضوع آنها را در مقابل بیماری‌های مختلف آسیب‌پذیر می‌کند. عدم تعامل فیزیکی با دنیای بیرون یکی از عوامل موثر در این موضوع است. این مسئله زمانی که همراه با رژیم غذایی ضعیف، کمبود ویتامین دی و تعامل اجتماعی محدود می‌شود، شدت می‌گیرد.

کمبود خواب

بسیاری از کودکان وقت ارزشمندشان را که باید برای انجام تکالیف مدرسه یا ورزش کردن صرف کنند، قربانی بازی‌های کامپیوتری می‌کنند. آنها همچنین عادت خواب درست را هم فدای بازی کردن می‌کنند. این موضوع به نوبه خود باعث کمبود خواب می‌شود که می‌تواند عملکرد آنها در مدرسه را همچون سلامتی‌شان تحت تاثیر قرار بدهد. محرومیت از خواب می‌تواند باعث بیماری بی‌خوابی (اینسومنیا) بشودکه تاثیرات ویران کننده‌ای بر رشد ذهن، رفتار و سبک زندگی کودک دارد.

افسردگی

افسردگی نوعی بیماری روانی است. بسیاری از معتادان بازی‌های کامپیوتری متوجه نمی‌شوند که از قربانیان افسردگی هستند. فقط زمانی که این کار را متوقف می‌کنند و به طور منتقدانه در مورد آثار بازی‌های کامپیوتری در زندگی‌شان فکر می‌کنند، می‌توانند وضعیت موجود خود را درک کنند. همچنین لازم است اشاره شود که کودکان اغلب از بازی‌های کامپیوتری احساس راحتی کسب می‌کنند و این موضوع یک چرخه‌ی معیوب ایجاد می‌کند که می‌تواند آثار شدیدی بر سلامت روانی آنها داشته باشد.

عادات غذایی ناسالم

چاقی و دیابت بعضی از بیماری‌های ناشی از سبک زندگی هستند که به وسیله‌ی عادات غذایی ناسالم ایجاد می‌شوند. بسیاری از کودکانی که معتاد بازی‌های کامپیوتری هستند علاوه بر خواب، زمان کمی برای غذای مناسب خوردن هم دارند. تمایل این بچه‌ها به مصرف فست فود، چیپس و شکلات‌ها بیشتر می‌شود که می‌تواند منجر به انباشته شدن چربی بیش از حد نیاز و در نهایت چاقی بشود. این اضافه وزن باعث مشکلات وخیم فشار خون، سکته و دیگر بیماری‌های قلبی عروقی در سنین بالا می‌شود.

کلید حفظ وزن و سلامت، میانه‌روی، کمی خویشتن‌داری و ورزش منظم است. والدین باید مطمئن شوند فرزندشان تمام مواد غذایی مورد نیاز را دریافت می‌کنند و فقط کمی غذای ناسالم و کم ارزش مصرف می‌کنند.

عادات غذایی ناسالم ناشی از اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری

استرس بازی‌های کامپیوتری

یکی دیگر از بیماری‌های روحی در جهان استرس است. بسیاری از بازی‌های کامپیوتری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شامل مراحل و اهدافی هستند که بازیکن باید به آنها دست پیدا کند. برای کودکانی که در بازی غرق می‌شوند، شکست و فشار برای رسیدن به اهداف بازی می‌تواند منجر به استرس بشود. همانطور که قبلا ذکر شد، آنها فکر می‌کنند تنها راه کاهش استرس، بیشتر بازی کردن است که این موضوع آنها را در یک چرخه معیوب گرفتار می‌کند و عامل اصلی مشکل برایشان شبیه به راه‌حل می‌شود.

انزوا و گوشه‌گیری

از آنجایی‌که بازی‌های کامپیوتری در داخل خانه انجام می‌شوند، بچه‌ها تمایل دارند که خودشان از اعضای خانواده و جامعه جدا کنند. تعامل و تجربه‌ی آنها با بازی کامپیوتری در مرکز توجه قرار می‌گیرد و آنها سایر انواع تعاملات اجتماعی را نادیده می‌گیرند. آنهایی که به بازی وابستگی شدید دارند، اغلب مدرسه را هم نادیده می‌گیرند که باعث ایجاد مشکلات در آینده‌شان خواهد شد.

لازم به ذکر است که تمام بازی‌های کامپیوتری برای رشد کودکان مضر نیستند. بازی‌های آموزشی وجود دارند که کودک می‌تواند در طول زمان آزاد خود بازی کند.

بزرگترین مشکل با کودکان و اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری این است که والدین به اندازه‌ی کافی در این مورد ایستادگی نمی‌کنند.

برخی از مزایای بازی‌های کامپیوتری

باعث سرگرمی می‌شود

بازی‌ها با استفاده از روش‌های تعاملی برای ایجاد شادی ساخته شده‌اند و به کودکان کمک می‌کنند تا جنبه‌هایی دیگری از کلاس درس را تجربه کنند. این موضوع به افزایش درک کودک از مفاهیم و تشویق آنها به شرکت بیشتر در کلاس و بهبود نمرات آنها کمک می‌کند.

شادی ناشی از بازی‌های کامپیوتری

بهبود مهارت‌های واکنشی

برخی بازی‌های آموزشی، دانش آموزان را وادار به انجام وظایفی در مدت زمان معینی می‌کنند. این مسئله باعث بهبود واکنش کودک و مهارت‌های حرکتی او بدون کمک گرفتن از وسایل جانبی می‌شود.

بهبود تمرکز

بازی‌های آموزشی باعث بهبود تمرکز می‌شوند، زیرا در مقایسه با روش‌های آموزشی سنتی مورد استفاده در مدارس، جذاب‌تر و تعاملی‌تر هستند. همچنین کودکان به سادگی ساعت‌ها صرف بازی‌های آموزشی می‌کنند. این بازی‌ها همچنین باعث افزایش حافظه می‌شوند، زیرا کودکان اغلب لازم است که مفاهیم مختلف برای حل یک مسئله را به یاد بیاورند.

استفاده از بازی‌های کامپیوتری به عنوان محرک

می‌توانید  از بازی‌های کامپیوتری به عنوان انگیزه‌ای برای انجام کارهایی مثل تکالیف مدرسه یا کارهای منزل استفاده کنید. مثلا بگویید ” اگه مشق‌هات رو زود تموم کردی، می‌تونی نیم ساعت بازی کنی”.

 

با این وجود بازهم توصیه می‌شود که والدین کودکان را برای بازی‌های خارج از خانه تشویق کنند. نکاتی برای بازی‌های بیرون از خانه:

ایجاد شرایط مشابه داخل خانه، در خارج از خانه

برای این کار می‌توانید مثلا اسباب بازی‌هایی که کودک در خانه با آنها بازی می‌کند را به خارج از خانه بیاورید. با این کار، دنیای جدیدی از امکانات برای کودک باز می‌کنید که می‌تواند باعث بهبود مهارت‌های اجتماعی و بین‌فردی بشود. اگر کودک همیشه با کامپیوتر بازی کند، این موضوع امکان پذیر نیست، اما شما می‌توانید برای کودک اسباب بازی‌های دیگری تهیه کنید تا با آنها بازی کند.

بازی های خارج از خانه

آنها را در خارج از خانه همراهی کنید

حتی اگر برنامه هفتگی شلوغی دارید، توصیه می‌شود که زمانی برای بازی با کودکان در خارج از خانه در نظر بگیرید. این کار باعث ترغیب بیشتر آنها به بازی‌های خارج از خانه حتی در غیاب شما می‌شود.

فضای مناسب در نظر بگیرید

سعی کنید یک فضای باز مناسب برای کودکان در نظر بگیرید تا بتوانند در آن به راحتی بازی کنند. اگر خانه شما دارای حیاط است این موضوع ساده‌تر می‌شود، و اگر حیاط ندارید می‌توانید از پارک‌ها و محل‌های مخصوص بازی استفاده کنید.

چیزهای جدید امتحان کنید

گاهی لازم است از برنامه همیشگی خود دست بکشید و چیزهای جدید و مختلف در فضای باز را تجربه کنید. به جای اینکه همیشه در خانه بمانید، سعی کنید به پارک، استخر یا مکان‌های ورزشی و طبیعی بروید. این موضوع فضای بیشتری به کودکان برای تعامل به کوکان دیگر می‌دهد.

 

 

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *