دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / پزشکی / عادت‌های غذایی سالم برای کودکان و خانواده

عادت‌های غذایی سالم برای کودکان و خانواده

با آموزش عادت‌های غذایی سالم به فرزندانتان و همچنین الگو بودن در این رفتار، به کودکانتان کمک کنید تا وزن سالم و رشد طبیعی داشته باشند. همچنین عادت‌های غذایی که بچه‌ها هنگام از سنین پایین انتخاب می‌کنند، باعث می‌شود در بزرگسالی سبک زندگی سالمی داشته باشند.

می‌توانید از متخصصین تغذیه برای ارزیابی قد، وزن و شاخص‌های بدن فرزندتان کمک بگیرید تا نکات لازم برای تغذیه‌ی رژیم غذایی فرزندتان را به شما بگوید.

برخی از مهم‌ترین جنبه‌های تغذیه‌ی سالم، کنترل میزان وعده‌ها و کاهش مقدار چربی و شکری است که کودک دریافت می‌کند. راه‌های ساده‌ای برای کاهش چربی دریافتی در رژیم کودک و وزن‌گیری سالم وجود دارد، شامل مصرف:

  • محصولات لبنی کم چرب یا فاقد چربی
  • مصرف مرغ بدون پوست
  • برش‌های نازک گوشت
  • نان سبوس‌دار و غلات
  • میان وعده‌های سالم مانند میوه و سبزیجات

همچنین کاهش میزان نوشیدنی‌های قندی و نمک در رژیم غذایی کودکتان.

اگر شما در مورد چگونگی انتخاب و تهیه انواع غذاها برای خانواده مطمئن نیستید، با یک مشاوره تغذیه در این مورد صحبت کنید.

کودکی که اضافه وزن دارد را نباید در رژیم‌های محدود کننده‌ی شدید قرار دهید. کودکان نباید برای کاهش وزن در این نوع رژیم‌های قرار بگیرند، مگر اینکه پزشک به دلایل پزشکی این موضوع را با نظارت خود تجویز کند.

روش‌های دیگری که والدین می‌توانند برای بهبود عادت‌های غذایی سالم در کودک انتخاب کنند:

به جای تحمیل غذاها، آنها را راهنمایی کنید. طیف گسترده‌ای از غذاهای سالم در دسترس داشته باشید. این کار به کودکان کمک می‌کند یاد بگیرند که چگونه غذاهای سالم انتخاب کنند و عادت‌های غذایی خود را بهبود ببخشند. تا جای ممکن خوراکی‌های ناسالم مثل چیپس، نوشابه و آبمیوه‌های گازدار را خریداری نکنید. به جای نوشابه سعی کنید از آب استفاده کنید.

کودکان را تشویق کنید که به آرامی غذا بخورند. کودک زمانی که به آرامی غذا می‌خورد، راحت‌تر می‌تواند سیری و گرسنگی را تشخیص دهد. قبل از اینکه غذای دومی را به کودک بدهید، از او بخوهید 15 دقیقه صبر کند تا ببینید آیا واقعا هنوز گرسنه است یا خیر. این کار به مغز زمان می‌دهد تا سیری را درک کند. همچنین، غذای بعدی باید بسیار کوچکتر از اولی باشد، و در صورت امکان، آن وعده را بیشتر با سبزیجات در نظر بگیرید.

تا جای ممکن به صورت خانوادگی غذا بخورید. سعی کنید زمان غذا خوردن را با مکالمه لذت بخش کنید، نه اینکه زمانی برای بحث و درگیری باشد. اگر زمان غذا خوردن برای کودک ناخوشایند باشد، کودک تلاش می‌کند زودتر غذا را تمام کند و هرچه سریع‌تر سفره را ترک کند. همچنین غذا خوردن برای آنها با استرس همراه می‌شود.

فرزندان را در خرید و تهیه غذا دخالت دهید. این کارها نکاتی در مورد علایق غذایی فرزندتان به شما می‌گوید، و فرصتی برای آموزش به کودک در مورد تغذیه است، همچنین به کودک احساس موفقیت می‌دهد. علاوه بر این، ممکن است باعث شود که کودک به امتحان غذاهای جدید تمایل پیدا کند.

برای میان وعده برنامه‌ریزی کنید. مصرف زیاد میان وعده‌ها ممکن است منجر به اضافه وزن بشود، اما میان وعده‌هایی که برای ساعات مشخصی از روز برنامه‌ریزی شده‌اند، می‌توانند بخشی از رژیم غذایی باشند، بدون اینکه اشتهای کودک را در وعده‌های غذایی اصلی خراب کنند. باید میان وعده‌ها را تا حد ممکن مغذی در نظر بگیرید و در موارد خاصی مانند مهمانی‌ها فرزندتان را از خوراکی‌هایی مثل چیپس محروم نکنید. میان‌ وعده‌های سالم را در محدوده دید و در دسترس کودک قرار دهید.

اهداف خانوادگی تعیین کنید. شاید بهتر باشد که دسرها و نوشابه‌ها را فقط به آخر هفته‌ها محدود کنید. تا حد ممکن هنگام غذا آب خوردن را محدود کنید. می‌توانید برنامه‌ی مشخصی برای میان وعده‌ها نیز تنظیم کنید.

هنگام تماشای تلویزیون از غذا خوردن خودداری کنید. سعی کنید فقط در بخش‌های مشخصی از خانه غذا بخورید، مثلا آشپزخانه یا اتاق غذاخوری. غذا خوردن در مقابل تلویزیون یکی از بدترین عادت‌های غذایی است که باعث برهم خوردن احساس سیری می‌شود، و می‌تواند باعث پرخوری و در بلند مدت باعث چاقی بشود.

فرزندان خود را به مصرف آب بیشتر تشویق کنید. مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های شیرین و نوشابه‌ها، ارتباط مستقیم با میزان چاقی و بیماری‌ دیابت در کودکان دارد. سعی کنید کودک را تشویق کنید تا حد ممکن جای این نوشیدنی‌ها از آب استفاده کند. یکی از بهترین روش‌ها در تربیت کودک الگوسازی است. اگر والدین خودشان نوشابه مصرف نکنند و به کودک نشان بدهند که مصرف آب مفیدتر از نوشابه است، به احتمال بالا کودک نیز کمتر به نوشابه میل پیدا خواهد کرد.

از عادت‌های غذایی خوب، غذا خوردن به صورت خانوادگی است

از غذا برای تشویق و تنبیه کودک استفاده نکنید. منع کودک از غذا خوردن به عنوان تنبیه، می‌تواند منجر به نگرانی و استرس کودک بشود. برای مثال، فرستادن کودک به رختخواب بدون شام، علاوه بر مشکلات جسمی، ممکن است به آنها استرس و نگرانی ناشی از گرسنگی بدهد. در نتیجه، کودک ممکن است هر زمان که چیزی پیدا کرد بخورد. به همین ترتیب، هنگامی که خوراکی به عنوان پاداش به کودک داده می‌شود، کودک تصور می‌کند این مورد از سایر غذاها بهتر و با ارزش‌تر است. برای مثال، اگر به کودک بگویید در صورتی که تمام سالادش را بخورد به او دسر می‌دهید، باعث می‌شود دسر برای او با ارزش‌تر از سالاد بشود و به این ترتیب یک پیغام اشتباه به او می‌دهید.

مراقب وعده‌های غذایی کودکتان در بیرون از خانه باشید. در مورد غذاهایی که در مدرسه، تفریح یا جمع دوستان می‌خورند مطلع باشید، یا اینکه غذاهای خانه را برای او بسته‌بندی کنید و در اختیارش قرار دهید. زمانی که به رستوران می‌روید هم تلاش کنید تا جای ممکن غذاهای سالم‌تری انتخاب کنید.

به مقدار و مواد تشکیل دهنده‌ی مواد غذایی توجه کنید. برچسب مواد غذایی را بخوانید و غذاهای با چربی ترانس بالا و موادی که درصد قند بالا دارند مانند نوشابه‌ها را نیز محدود کنید.

 

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *