دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / پزشکی / چاقی کودکان

چاقی کودکان

چاقی در کودکان

کودکان نسبت به بزرگسالان مشکلات پزشکی و سلامتی کمتری در ارتباط با وزن دارند. با این حال، کودکان دارای اضافه وزن در معرض خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی در بزرگسالی هستند که آنها را در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت قرار می‌دهد. آنها همچنین بیشتر مستعد ابتلا به استرس، ناراحتی و عزت نفس پایین هستند.

چه عواملی باعث چاقی در کودکان می‌شود؟

کودکان به دلایل مختلف دچار چاقی و اضافه وزن می‌شوند. شایع‌ترین دلایل آن عوامل ژنتیکی، عدم فعالیت بدنی، الگوهای ناسالم تغذیه، یا ترکیبی از این عوامل است. فقط در بعضی موارد خاص، اضافه وزن می‌تواند ناشی از شرایط پزشکی مانند مشکلات هورمونی باشد. معاینه بدنی و برخی آزمایش‌های خون می‌تواند احتمال وجود مشکلات پزشکی برای چاقی را رد کند.

اگرچه مشکلات وزن در خانواده‌ها غالبا منتقل می‌شود، اما همه کودکانی که سابقه‌ی چاقی خانوادگی دارند الزاما دچار اضافه وزن نمی‌شوند. کودکانی که خانواده‌شان اضافه وزن دارند، ممکن است در معرض خطر اضافه وزن قرار بگیرند، اما این موضوع می‌تواند به دلیل رفتارهای مشترک خانوادگی مانند عادات تغذیه و میزان فعالیت باشد.

میزان کل وعده‌های غذایی و سطح فعالیت کودک نقش مهمی در تعیین وزن کودک دارد. امروزه، بسیاری از کودکان زمان زیادی بدون تحرک هستند. برای مثال، یک کودک به طور متوسط روزانه 4 ساعت مشغول تماشای تلویزیون است. با رایج شدن کامیپوترها و بازی‌های ویدئویی، تعداد ساعات عدم فعالیت رو به افزایش است.

کودکان چاق در معرض چه بیماری‌هایی هستند؟

کودکان چاق در معرض شرایط زیادی هستند، از جمله:

  • کلسترول بالا
  • فشار خون بالا
  • بیماری‌های قلبی زودرس
  • دیابت
  • مشکلات استخوانی
  • مشکلات پوستی مانند عفونت‌های قارچی و آکنه

چطور بفهمم کودکم اضافه وزن دارد؟

بهترین فرد برای تعیین اینکه کودک شما اضافه وزن دارد یا خیر، پزشک است. برای تعیین اینکه کودکتان اضافه وزن دارد یا خیر، پزشک قد و وزن فرزند شما را اندازه‌گیری می‌کند و شاخص توده‌ی بدنی یا BMI را برای مقایسه با مقادیر استاندارد محاسبه می‌کند. پزشک همچنین الگوهای رشد و سن کودک را نیز در نظر می‌گیرد.

چگونه می‌توانم به کودک چاق کمک کنم؟

اگر کودکی با اضافه وزن دارید، بسیار مهم است بداند که شما او را حمایت می‌کنید. احساس کودکان نسبت به خودشان اغلب براساس احساسات والدین‌شان در مورد آنها است، و اگر شما کودکتان را با هر وزنی قبول کنید، احتمالا احساس بهتری نسبت به خودشان خواهند داشت و این موضوع باعث افزایش عزت نفس آنها خواهد شد. همچنین بسیار مهم است که با کودکتان در مورد وزنش صحبت کنید، و به آنها اجازه بدهید که نگرانی‌های خود را با شما در میان بگذارند.

شدیدا توصیه می‌شود که فرزندتان را به خاطر مشکلات وزنی از خود جدا نکنید. در عوض، والدین باید بر روی تغییرات تدریجی فعالیت‌های بدنی و عادت‌های غذایی خانواده تمرکز کنند. با درگیر کردن تمام خانواده، همه افراد عادت‌های سالم را یاد می‌گیرند و کودک دارای اضافه وزن احساس جدا شدن نمی‌کند.

چگونه می‌توانم خانواده را در عادت‌های سالم درگیر کنم؟

راه‌های زیادی برای درگیر کردن تمام خانواده در عادت‌های سالم وجود دارد، اما افزایش فعالیت بدنی خانواده اهمیت ویژه‌ای دارد. برخی راه‌ها برای تحقق این موضوع عبارتند از:

  • الگو و نمونه باشید. اگر فرزندتان ببیند که شما از نظر فیزیکی فعال هستید و از آن لذت می‌برید، به احتمال زیاد آنها نیز فعال خواهند شد و تا آخر عمر این فعالیت را ادامه خواهند داد.
  • فعالیت‌های خانوادگی برنامه‌ریزی کنید که همه ورزش کنند، مانند پیاده‌روی، دوچرخه سواری یا شنا
  • نسبت به نیازهای فرزندتان حساس باشید. کودکان دارای اضافه وزن ممکن است از مشارکت در فعالیت‌های خاصی احساس ناراحتی کنند. مهم است که به کودک خود کمک کنید تا فعالیت‌های بدنی که از آنها لذت می‌برد را پیدا کند، فعالیت‌هایی که برای او خیلی سخت یا خجالت‌آور نباشند.
  • تلاش کنید مدت زمانی را که اعضای خانواده در فعالیت‌های کم تحرک مانند تماشای تلویزیون یا بازی‌های ویدئویی صرف می‌کنند، کاهش دهید.

اگرچه والدین باید در مورد اضافه وزن فرزندشان نگران باشند، اما هدف این نیست که فعالیت‌های بدنی و پیروی از یک رژیم غذایی را تبدیل به یک کار طاقت فرسا کنیم، بلکه هدف این است که زمان‌های بیشتری برای خود و خانواده‌تان خلق کنید تا فعال‌تر و سالم‌تر باشید.

 

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *