دوشنبه , ۳۰ /۱۰ /۱۳۹۸
خانه / فرزندپروری / سبک های فرزندپروری / انواع سبک های فرزندپروری و رفتار کودک + اینفوگرافی

انواع سبک های فرزندپروری و رفتار کودک + اینفوگرافی

سبک های فرزندپروری

شیوه های فرزندپرروی

شیوه های فرزندپروری در جهان سه هدف اصلی و عمده دارند: 1. اطمینان از سلامتی و ایمنی کودکان 2. آماده کردن کودکان برای تبدیل به بزرگسالانی مؤثر 3. انتقال ارزش های فرهنگی. نیازی به توضیح نیست که این اهداف کمی بلندپروازانه هستند. پدر و مادر موفق بودن کار ساده و کوچکی نیست و این که کودکان تبدیل به بزرگسالانی شایسته، سالم و مؤثر بشوند به عوامل محیطی و بیولوژیکی بستگی دارد. تاثیرات محیط بر کودکان بسیار زیاد است اما روش های فرزندپروری بخشی مهم از رشد کودک هستند.

تحقیقات ارتباط زیادی بین شیوه فرزندپروری و نحوه شکل گیری رفتار کودکان پیدا کرده است. مثلا رفتارهای مادر از جمله مقدار علاقه و محبتی که به کودک نشان می دهد و میزان کنترل رفتاری و روحی فرزندش در سن 5 سالگی، با رفتارهای کودک در آینده مرتبط است. اغلب مشکلات روحی به اضطراب های دوران کودکی برمی گردد.

مطالعه ی اثرات شیوه های فرزندپروری بر رفتار کودکان پیچیده است زیرا طیف وسیعی از رفتار والدین و رفتار کودکان وجود دارد که پیدا کردن رابطه علت و معلولی بین آنها دشوار است. یکی از راه های بررسی این پیچیدگی ها تقسیم رفتار والدین به چهار سبک مختلف است: مستبدانه، آسان گیر، بی اعتنا و مقتدرانه. این چهار سبک فرزندپروری براساس دو جهت رفتار والدین هستند: گرمی والدین، که مربوط به احساسات والدین و پذیرش کودک است و کنترل والدین که مربوط به نقش فعال والدین در احترام به قوانین و مقررات اجتماعی است.

سبک های فرزندپروری

مستبدانه

والدین دارای این روش ترکیبی از سطح پایین گرمی و سطوح بالای کنترل دارند. در نظم سخت گیر هستند و در مورد آن مذاکره نمی کنند، انتظارات بالایی از کودک دارند در حالی که انعطاف کمی دارند، به طور مکرر کودک را تنبیه می کنند، ارتباطات فقط به صورت یک طرفه از والدین به فرزند است. این سبک باعث نتایج منفی در کودکان مانند دعوا، کوتاهی و رفتارهای ضد اجتماعی بشود. کنترل بیش از حد والدین در کودکی می تواند باعث ایجاد و رشد اضطراب و استرس در کودک بشود که احتمالا این اضطراب ریشه در کمبود فرصت برای رشد استقلال کودک در حین رشد دارد. همچنین گرمی کم والدین در این سبک می تواند منجر به افسردگی کودک بشود.

 

آسان گیر

این والدین بسیار با کودک خود گرم هستند ولی سطح کنترلی پایینی دارند. به نظر بیشتر دوست کودک هستند تا والدین او. سبک انضباطی آسان و قوانین کمی در نظر می گیرند، انتظارات خیلی پایینی دارند و خیلی کم راهنمایی می کنند. این سبک والدین تمایل دارند دوست دار و مراقب کودک باشند اما به کودک اجازه می دهند مشکلات را بدون دخالت والدین حل کند. از آن جایی که این والدین تمایلی به سخت گیری ندارند، کنترل رفتار کودکان و مرزهای اطراف کودکان بسیار سخت می شود. افراط در آسان گیری باعث کاهش مهارت های اجتماعی کودک و افت دستاوردهای تحصیلی او می شود. این شیوه فرزندپروری باعث رفتارهای وابسته، ناگهانی، خود برتر بینی، عدم خود کنترلی و همچنین عدم یادگیری مقاومت و کنترل احساس می شود.

سبک های فرزندپروری و تاثیر بر کودک

 

بی اعتنا

والدین بی اعتنا سطح پایینی از هر دو ویژگی گرمی و کنترل دارند و عملاً هیچ سبک خاصی در انضباط به کار نمی گیرند. به عنوان والدین علاقه کمی نشان می دهند، ارتباطات محدود است، تشویق و ترغیب کم است و معمولاً کودک آزادی بسیار زیادی دارد. کودکان شدیداً وابسته به حمایت والدین هستند، و از آنجایی که این والدین نه خواسته ای دارند و نه پاسخگو هستند، این سبک منجر به ایجاد مشکلات رفتاری و افسردگی در کودک می شود. علاوه بر این، نوجوانانی که والدین بی اعتنا دارند عدم پذیرش زیادی را در خانه تجربه می کنند که منجر به رفتارهای تهاجمی، پرخاشگرانه و ضداجتماعی می شود. آثار این سبک فرزندپروری ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد.

 

مقتدرانه

والدین مقتدر هم گرمی و هم کنترل بالایی دارند. این والدین مشوق و منطقی هستند، انتظارات بالایی دارند، قوانین انضباطی را به طور شفاف توضیح می دهند و با کودک ارتباط زیادی برقرار می کنند. والدین مقتدر باعث رشد صلاحیت کودک، بلوغ، اقتدا و خودکنترلی می شوند. استفاده از روش های انضباطی کودک محور و روش های استدلالی-توضیحی باعث رشد کودکانی می شود که سطح بالای استدلال، وجدان، رفتار اخلاقی و رفتارهای مثبت اجتماعی دارند. اگرچه این روش مؤثرتر شیوه فرزندپروری است اما نیازمند صرف بیشترین زمان و انرژی از طرف والدین است.

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *