دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / تربیت کودک / صبر و روش‌های آموزش آن به کودکان

صبر و روش‌های آموزش آن به کودکان

صبر در کودکان

چگونه در بچه‌های خود صفات خوب و مثبتی مثل صبر، شادی، عشق و خودکنترلی را ایجاد می‌کنید؟ هیچ‌کس با صفات خوب متولد نمی‌شود. باید این ویژگی‌ها آموزش داده شود. دانستن نحوه‌ی آموزش صبر به کودک بسیار دشوار است. یادگیری صبر برای کودکان نیز کار ساده‌ای نیست.

باید در تربیت کودک خود تلاش زیادی کنید تا بتوانید او را به شخصی صبور تبدیل کنید. اگر تنها دو چیز وجود داشته باشند که به طور طبیعی باهم جمع نشوند، صبر و کودکان هستند. باید با این واقعیت روبرو شویم که حتی بسیاری از بزرگسالان هم گاهی به سختی می‌توانند صبر کنند و حوصله داشته باشند.

اما یادگیری این موضوع برای شخصیت یک فرد اهمیت زیادی دارد، بنابراین ارزشمند است که برای یادگیری آن کمی سختی تحمل کنیم. در اینجا چند روش عملی برای کمک به فرزندان شما ذکر می‌کنیم.

با قدم‌های کوچک شروع کنید

آموزش صبر را از سنین خیلی کم (2 سالگی به بعد) و با کارهای خیلی کوچک، شروع کنید. ممکن است شما فقط از او بخواهید برای یک خواسته‌اش 1 تا 2 دقیقه آرام بماند، اما این فقط یک شروع است. همین‌طور که کودکتان بزرگ‌تر می‌شود، می‌توانید به او فشار بیاورید که مدت زمان طولانی‌تری برای برآورده شدن خواسته‌هایش صبر کند.

آموزش خویشتن‌داری بدهید

برای کودکان، صبر داشتن یک موضوع آموزشی است تا یاد بگیرند که می‌توانند و باید احساسات و اعمالشان را کنترل کنند، حتی اگر مضطرب، خسته یا مشتاق هستند. قبل از اینکه درخواست کودکتان را برآورده کنید، از او بخواهید که کنترلش را بدست آورد. این کار (زمانی که مشغول نشان دادن احساساتشان هستند) این نکته را به آنها گوشزد می‌کند که بی صبرانه عمل کردن، راهی برای به دست آوردن خواسته‌هایشان نیست.

تاخیرهای هدفمند

در دنیایی که لذت و رضایت فوری در همه جای آن وجود دارد، والدین نیاز دارند که برای آموزش صبر، عمداٌ در برخی موارد تاخیر ایجاد کنند. اگر کودک شما اسباب بازی جدیدی می‌خواهد، شاید دلیلی نداشته باشد که اکنون آن را داشته باشد. اما انتظار برای یک جشن یا تولدش ممکن است به او بیاموزد که می‌تواند برای چیزهای مهم صبر کند و در پایان همه چیز خوب باشد.

نوبت گرفتن

وقتی در مورد نحوه آموزش صبوری به کودک فکر می‌کنید، باید بدانید که هیچ چیز برای کودک بهتر از این نیست که مجبور باشد برای یک چیز سرگرم کننده و جالب منتظر نوبت خود باشد. تنها راه برای بهتر شدن در این موضوع تمرین کردن است. اگر کودکتان هنگامی که منتظر نوبتش در تاب بازی است دعوا می‌کند، برای تقویت صبر و ادب او، باید بیشتر به پارک بروید (نه کمتر). تکرار به او کمک می‌کند که کنار آمدن با صبر را یاد بگیرد.

صبر و کودکان بزرگ‌تر

یکی از جاهایی که ما به طور فزاینده‌ای کم صبر شده‌ایم، مصرف‌گرایی است. به فرزندان بزرگ‌تر خود آموزش بدهید که خرید خود را مدیریت کنند و تا زمانی که پول کافی برای خرید چیزی نداشتند، صبر کنند. در مقابل اصرار فرزندتان برای پول بیشتر مقاومت کنید تا زمانی که خودشان بتوانند آن را به دست آورند، مگر این که قصد داشته باشید تا آخر عمرشان به آنها پول بدهید.

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *