دوشنبه , ۱۸ /۰۹ /۱۳۹۸
خانه / فرزندپروری / نظم / احساسات / غلبه بر اضطراب جدایی در روز اول مدرسه

غلبه بر اضطراب جدایی در روز اول مدرسه

غلبه بر اضطراب جدایی در روز اول مدرسه

ورود به یک محیط جدید می‌تواند باعث اضطراب کودکان و والدین آنها بشود. ببینید چگونه می‌توانید بر اضطراب جدایی غلبه کنید و روز اول مدرسه شادتری برای کودک ایجاد کنید.

کارهایی که قبل از مدرسه می‌توانید انجام دهید

آماده‌سازی فرزندتان برای مدرسه رفتن قبل از روز اول، می‌تواند اضطراب جدایی کودک را هنگام ترک شما بسیار کاهش دهد. در اینجا چند روش برای آشنا کردن فرزندتان با محیط جدیدش آورده شده است:

  • کودک را قبل از مدرسه رفتن با کارهایی که در مدرسه انجام می‌شود مانند نقاشی کشیدن یا داستان گفتن، آشنا کنید.
  • قبل از شروع مدرسه چند بار کلاسش را به او نشان دهید تا با فضای آن آشنا بشود.
  • در صورت امکان با معلمش نیز ملاقاتی ترتیب دهید.

اهمیت کاهش استرس و ترس کودک را نادیده نگیرید. اگر برای ترک او در مدرسه نگران هستید یا احساس گناه می‌کنید، احتمالا فرزند شما هم همین احساس را خواهد داشت. هرچه شما آرام‌تر و مطمئن‌تر باشید، کودک شما نیز مطمئن‌تر خواهد بود.

آماده کردن خودتان برای جدایی:

از معلم بپرسید هنگامی‌که کودک برای والدین گریه می‌کند، روش کار او چگونه است و چه کاری می‌کند. مطمئن شوید یکی از اعضای مدرسه برای انتقال کودکان تا داخل کلاس حضور دارد.

برنامه روزانه مدرسه را ببینید. بسیاری از مدارس با یک مراسم روزانه آغاز می‌شوند، مثلا معلم و دانش‌آموزان دور هم جمع می‌شوند و در مورد فعالیت‌های روز قبل صحبت می‌کنند. با این برنامه‌ها کودک راحت‌تر به مدرسه عادت می‌کند.

نکاتی برای خداحافظی بدون گریه

خداحافظی در روز اول می‌تواند سخت‌ترین لحظه برای والدین و فرزندان باشد. در اینجا چند نکته برای کاهش اضطراب جدایی ذکر شده است:

مجددا معلم را به فرزندتان معرفی کنید. اجازه دهید که آنها یک رابطه اولیه برقرار کنند. نشان بدهید که به معلم اعتماد کامل دارید و هنگام تماشای فرزندتان راحت هستید.

وسیله‌ای از خانه بیاورید. از معلم بپرسید آیا کودک اجازه دارد یک وسیله‌ از خانه با خودش بیاورد؟ ترجیحا وسیله‌ای نباشد که کودک علاقه‌ی شدیدی به آن دارد، زیرا ممکن است در مدرسه گم شود. مثلا یک عروسک کوچک یا عکس خانوادگی می‌تواند مفید باشد.

زمانش که رسید، از کودک خداحافظی کنید. هرگز ناگهانی کودک را ترک نکنید. اگر کودک را بدون خداحافظی ترک کنید اعتماد او به شما کاهش می‌یابد و همچنین اضطراب کودک را افزایش می‌دهد.

وقتی خداحافظی کردید بلافاصله بروید. یک صحنه وداع طولانی فقط باعث تقویت این احساس در کودک می‌شود که مدرسه جای بدی است و جدایی را برای او سخت‌تر می‌کند.

آرامش خود را هنگام خداحافظی نشان دهید. با چهره و رفتارتان به کودک نشان دهید که از بودن او در آنجا مطمئن هستید و این آرامش را به او نیز منتقل کنید. نباید کاری کنید که کودک احساس کند شما نگران هستید.

تاخیر ایجاد نکنید. هرچه بیشتر بمانید، جدایی برای کودک سخت‌تر می‌شود. به کودک اطمینان بدهید که به دنبال او خواهید آمد و بگویید “بعدا می‌بینمت”.

مراسم خاص خودتان را داشته باشید. می‌توانید یک شرایط خاص ایجاد کنید و هربار آن را تکرار کنید. با این کار کودک می‌فهمد که زمان خداحافظی رسیده و باید به کلاس برود. مثلا می‌توانید او را در آغوش بگیرید و ببوسید یا جمله‌ای خاص به او بگویید.

سیستم پاداش ایجاد کنید. روزهایی که کودک بدون مشکل به مدرسه می‌رود را ثبت کنید، و اگر هر هفته به تعداد معینی رسید می‌توانید جمعه به او پاداشی بدهید (مثلا او را به پارک ببرید). با این کار کودک ترغیب می‌شود که امتیازات خود را بالا ببرد و راحت‌تر به مدرسه می‌رود.

اسامی بچه‌های دیگر را یاد بگیرید. وقتی بتوانید اسامی همکلاسی‌های فرزندتان را حفظ کنید و در مورد آنها با کودک صحبت کنید، باعث می‌شود مدرسه برای کودک جایی آشناتر و امن‌تر به نظر برسد.

 

درباره‌ی مسعود مرادی

همچنین ببینید

انگشت در بینی کردن کودکان

انگشت کردن در بینی کودکان

چرا کودکان انگشت در بینی می‌کنند؟ اگرچه برخی از افراد این موضوع را یک “عادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *